Пластикові та металеві водостічні системи

Надійний дах над головою необхідний кожному, так як це своєрідний захист від несприятливих погодних впливів навколишнього середовища. Внаслідок затяжних атмосферних опадів покрівля накопичує багато зайвої вологи, що може мати згубний вплив на всю будівлю.

Водостічні системи створені, щоб запобігати скупченню вологи на покрівлі та відвести її подалі від будівлі. Водостоки захищають стіни, фундамент і цоколь будинку від зайвого зволоження. Завдяки водостоку, зайва вода збирається і прямує в певне місце, де вона вже не зможе завдати шкоди будові.

Виникли водостічні системи досить давно, разом з першим глиняним дахом в стародавній Греції. Перші водостоки були схожі на карнізи, декоровані різноманітними фігурами тварин і міфологічних створінь з пащ яких лилася вода. Уже в 17 столітті водостічні жолоби навчилися обшивати свинцем або міддю, разом з цим з'явилися перші аналогічні труби з листового матеріалу. А в 18 столітті водостоки стали робити з цинку, в 19-20 столітті вперше з'явилися пластикові водостічні системи.

Сучасні водостічні системи багатофункціональні, вони збирають талі води і інші атмосферні опади у спеціальну систему воронок, труб і жолобів, потім направляють їх до зливу в каналізацію. Основне завдання роботи водостічної системи — запобігти розбризкуванню води на стіни, руйнуванню штукатурки й стіканню дощової води по будівлі. Крім того, водостічні системи гарантують, що волога не буде збиратися біля фундаменту будівлі. Таким чином, експлуатація будівлі стає більш тривалою і менш витратною.

При виборі водостічної системи для покрівлі необхідно звернути увагу на три головні складові: матеріал, розмір та форму.

Стосовно матеріалу водостічні системи виготовляють з металу, міді, та пластику (ПВХ).

Металеві водостоки виробляють зі сталі методом гарячого цинкування, потім оцинковану сталь покривають двостороннім полімерним покриттям (пластизол або пурал), що забезпечує додатковий захист металу від корозії і супроводжує збереження кольору. Крім того, метал покритий полімером стійкий до вигинання, здатний витримувати великі механічні навантаження, має гарну герметичність і низьку чутливість до зовнішніх впливів.

Оцинковані водостоки володіють прекрасними декоративними властивостями, виготовляються в широкій колірній гамі і є тим елементом, завдяки якому будівля набуває завершеного вигляду.

Водостічні системи з металу відмінно підійдуть для покрівлі з металочерепиці, профнастилу та фальцю. Це обумовлено тим, що металеві покрівлі більше за інших піддаються масовому сходу снігу. Тому, для того щоб убезпечити свою покрівлю в період різкого потепління, додатково слід подбати про такі елементи безпеки покрівлі як сніготримачі.

Водостічні системи з міді — це 100% якість, надійність та довговічність. Мідні водостоки за допомогою декоративних елементів здатні стати справжньою окрасою будівлі і додати їй оригінальний зовнішній вигляд. Конструктивні елементи такої водостічної системи з'єднуються між собою за допомогою спаювання або механічним способом. Запаяні з'єднання водостічних труб надають герметичність і надійність на довгі роки. Самі по собі Мідні водостоки мають тривалий термін служби — до 100 років, а поява на них патини — природного утворення, тільки додасть виробу благородний зовнішній вигляд. Що стосується монтування мідних водостоків, то процес монтажу вимагає особливих знань і умінь, тому повинен проводиться виключно професіоналами!

Також хочемо вас застережити, що мідні водостічні системи не можна кріпити металевими або алюмінієвими саморізами чи цвяхами. Також потрібно запобігти прямого або непрямого контакту мідних водостічних систем з цинком, металом, або алюмінієм, що може викликати швидку корозію даних металів.

Пластикові водостоки виготовляються з якісного ПВХ, полівілхлорида. Відмінно зарекомендували себе в наших кліматичних широтах, вони стійкі до атмосферних впливів, не піддаються корозії, витримують великі перепади температур. Пластикові водостічні системи прості в обслуговуванні і легко монтуються за допомогою клейової суміші або через гумові ущільнювачі. Безперечний і той факт, що труби пластикового водостоку в порівнянні з металевими водовідводами, мають більший коефіцієнт адгезії та ковзання, отже, в них скупчується менше бруду. А шумопоглинаючі властивості даного матеріалу перевершують аналогічні параметри водостічних систем з металу. У процесі виробництва водовідводів з ПВХ використовуються тільки нетоксичні, безпечні для здоров'я людини матеріали.

З усіх існуючих на сьогоднішній день водостічних систем, найбільш економним варіантом створення повноцінної та ефективної системи водовідведення є використання водостічних систем з ПВХ. Крім того, пластикові водовідводи мають великий вибір кольорів та різноманітні форми жолобів і труб, що дозволяє гармонійно вписати водостічну систему в загальний архітектурний план будівлі. Також, за допомогою різних комплектуючих можливо змонтувати водостоки ПВХ будь-якої складності.

Другим фактором підбору водостічних систем є розмір.

У різних виробників діаметр водостічних труб варіюється від 50 до 160 мм, а діаметр жолобів — від 70 до 200 мм. Чим більше перетин водостоку, тим більше води він здатний пропустити. При розрахунку оптимального розміру враховується площа даху, її нахил, а також число точок стоку води.

За формаю, типом перетину розрізняють водостічні системи круглого і прямокутного перерізу.

Круглий перетин представляє собою водостічну трубу природної форми — півкола. При прямокутному перетині матеріал зігнутий таким чином, що зовні нагадує квадрат або прямокутник. Прямокутні водостоки зазвичай відсотків на 10-15 дешевше, ніж системи напівкруглого перетину, але їх монтаж складніший.

Водостічні системи прямокутного перерізу

Водостічні системи круглого перерізу

Комплектуючі елементи водостічної системи:

 • Водостічний жолоб (ринва) — використовується для збору та відведення дощової води, а також як тимчасове сховище води перед відведенням її у водостічну трубу.
 • Кут жолоба (ринви) — це частина водостічної системи, що застосовується для зміни напрямку потоку дощової води і встановлюється на внутрішніх та зовнішніх кутах покрівлі.
 • Заглушка жолоба (ринви) — запобігає протіканню води, встановлюється на торцях ринви.
 • Кріплення жолоба (довге) — забезпечує необхідний кут ухилу для руху води в правильному напрямку, кріпиться на площині крокв (стропил).
 • Кріплення жолоба (коротке) — встановлюється по краю покрівельного ската на лобову дошку.
 • З'єднувачі жолобів — уберігають труби від протікань за допомогою герметичних ущільнювачів.
 • Коліно труби — служить для зміни напряму потоку води по трубі. Відсутність поперечних швів і складок гарантує тривалий термін експлуатації.
 • Коліно нижнє — використовується внизу будівлі, для відводу води від фундаменту.
 • Коліно стоку — необхідне для відведення води від фасаду будівлі. Гладка внутрішня поверхня перешкоджає засміченню і забезпечує тривалий термін експлуатації.
 • Труба водостічна — використовується для відведення води від воронки ринви (жолоба) уздовж фасаду будівлі.
 • Кругла труба — організовує вертикальний стік дощової води. Зовнішній фальцевий шов забезпечує рівну внутрішню поверхню труби, що перешкоджає засміченню та заторам, а також збільшує пропускну здатність.
 • Труба сполучна — використовується як сполучний елемент водостічної системи між колінами труби.
 • Тримач труби — використовується для фіксації труби.
 • Канадка — використовується у водостоку для відводу води з жолоба у водостічну трубу.
 • Воронка водозбірна — необхідна в тих випадках, коли стік води на дахах складної форми здійснюється за єндовам.
 • Воронка випускна — використовується у водостічній системі на жолобі і є важливим складовим елементом, що передає воду з жолоба у водостічну трубу.
 • Кріплення труби — використовується для міцного кріплення стояка на фасаді структурної будівлі.