Теплоізоляційні матеріали, утеплювачі - мінвата

Проблема теплозбереження ще споконвіку хвилювала людство. Якісна покрівля над головою — добре, вона захисник будинку від атмосферних опадів і зовнішніх впливів, а утеплена покрівля — це ще й охоронець тепла. Гарячому повітрю властиво підніматися вгору, і якщо дах будинку не утеплений належним чином, то за рахунок циркуляції повітря температура в будинку буде знижуватися. Говорячи простою мовою, ви будете витрачати більше газу та електроенергії при обігріві будинку. Зате, добре утеплена покрівля не тільки збереже тепло, але і дасть можливість розширити житлоплощу на цілий поверх. Відомо, що мансардні поверхи користуються великою популярністю серед гостей та господарів будинку.

А тепер трохи історії. Замислюватися про утеплення будинків почали ще в глибоку давнину. Перша теплоізоляція має витоки ще з часів стародавнього Вавилона. Мешканці цього міста додавали в матеріал для виробництва цегли тирсу і рослинні волокна, що робило цеглини легкими і знижувало їх теплопровідність. Це дозволяло зберігати тепло в холодну пору в будинку, не даючи йому випаровуватися, а в жарку пору року не давало гарячому повітрю проникати всередину приміщення. Наші ж предки слов'яни утепляли будівлі за допомогою клоччя і моху.

Сучасне виробництво будівельних матеріалів суттєво розширило асортимент утеплювачів. Утеплювачі — це клас будівельних матеріалів, основна якість яких низька теплопровідність. Область застосування теплоізоляційних матеріалів широка — це утеплення будинків, стін, фасадів та покрівлі будинку, також, утеплення трубопроводів, промислового обладнання, і так далі. Матеріали, застосовувані для утеплення покрівлі, мають певні властивості і теплотехнічні характеристики, знання яких необхідно для правильного вибору матеріалу для того чи іншого випадку.

На ринку України представлені два основні види утеплювачів, це:

 • Скловата;
 • Мінеральна вата.

1. Скловата (скловолокно) — волокнистий теплоізоляційний матеріал, що має багато спільного з мінеральною ватою. Для отримання скляного волокна використовують відходи скляної промисловості або ту ж сировину, що і для виробництва звичайного скла. Застосовується скловата для утеплення будівельних конструкцій. Також, для облицювання нерівних поверхонь в конструкціях будь-якої форми та конфігурації. Виготовляється скловата у вигляді рулонів і плит. На сьогоднішній день, скловата виробництва компанії ISOVER — є одним з найпопулярніших утеплювачів зі скловолокна на Українському ринку. Утеплювачі торгової марки ISOVER використовуються для теплоізоляції горизонтальних, вертикальних, криволінійних і похилих елементів усіх типів будинків (теплоізоляція стін будинку, підлог, перегородок, перекриттів, стель, покрівлі), а також у вентильованих фасадах як основний утеплюючий шар в поєднанні з вітрозахисними матеріалами.

2. Мінеральна вата (мінвата) — це волокнистий теплоізоляційний матеріал на синтетичному сполученні, отриманий із мінеральної сировини — силікатних розплавів гірських порід. Основною сировиною у виробництві кам'яної мінеральної вати є габро і базальт. Мінеральна вата володіє відмінними звуко- і теплоізоляційними характеристиками, застосовується в якості теплоізоляційних і звукоізоляційних утеплювачів для покрівлі, вентильованих покриттів і горищ, дерев'яних перекриттів, підвісних стель, каркасних стін і перегородок, підлог на лагах.

Відмінними критеріями між скловатою та мінватою є: щільність, коефіцієнт теплопровідності і ціна. Варто зазначити, що мінеральна вата і скловата це негорючі утеплювачі, що виробляються виключно з натуральної сировини. Хімічний склад скляного волокна ISOVER ідентичний хімічному складу скла, який застосовують для виробництва склотари харчових продуктів. А вироби з мінеральної вати ROCKWOOL відносяться до класу A1 по негорючості матеріалу. А1 — найвищий і безпечний вогняний клас, і все завдяки неорганічній природі вати ROCKWOOL — мінеральній сировині, з якої виробляється кам'яна вата, а саме гірським породам базальту та габро.

Утеплення даху.

Конструкція «покрівельного пирога» — це складний процес, який починається із зведення покрівельної системи, дерев'яного каркаса, що розподіляє навантаження по всьому периметру. Далі ставиться шар Гідробар'єра, що служить тимчасовою покрівлею і оберігає дім від впливу атмосферних опадів, зокрема від намокання. Наступний крок — це укладання самої покрівлі. Коли установка покрівлі завершена, і будинок захищений від зовнішніх впливів, приступають до укладання утеплювача. Утеплювач встановлюється безпосередньо зсередини приміщення в кроквяну систему. Далі шар утеплювача закривається паробар'єром, який надалі буде захищати смугу утеплення від конденсату всередині будівлі. Як правило, шар Гідробар'єра заповнюється спеціальною армованою плівкою, але рекомендується використовувати Євробар'єр, відмінною рисою якого є здатність не пропускати вологу ззовні до утеплювача, але випускати її з утеплювального шару.

До теплоізоляційних матеріалів для установки утеплення покрівлі пред'являються досить високі вимоги по міцності до механічних пошкоджень, відриву шарів, стиснення, адже саме дах постійно експлуатується в жорсткому режимі температурних перепадів та зовнішніх впливів кліматичного середовища.

Утеплена покрівля захищає приміщення від впливів зовні, вирівнює перепади температур, що дозволяє уникнути появи тріщин, що виникають внаслідок нерівномірних температурних коливань. Також, теплоізоляція даху дозволяє зрушити точку роси в зовнішній ізоляційний шар, завдяки чому виключається надмірне зволоження залізобетонного або бетонного покриття.

Основні параметри теплоізоляційних матеріалів:

1. Теплопровідність — основна технічна характеристика всіх видів теплоізоляції. Теплопровідність заключається у здатності матеріалу проводити тепло, від цього параметра безпосередньо залежить термічний опір огороджувальних конструкцій. На величину теплопровідності утеплюючих матеріалів впливають їх вид, розміри, загальна щільність і розташування порожнин. Безпосередній вплив на теплопровідність надають вологість і температура матеріалу, найкраще зберігає тепло матеріал, чия теплопровідність нижча.

2. Щільність — це відношення обсягу до маси сухого матеріалу, що визначається при навантаженні. Низька щільність припускає пористість матеріалу, а від пористості матеріалу залежить набір його основних властивостей. Варто зазначити, що різна пористість матеріалу визначає його теплопровідність, морозостійкість, здатність поглинати воду і протистояти навантаженням. Для теплоізоляції найкраще підходять матеріали, в яких є невеликі замкнуті пори, розподілені рівномірно по всьому об'єму.

3. Міцність на стиск — це властивість, що визначає опір матеріалу до впливу зовнішніх сил, які можуть створювати деформацію і напруга всередині матеріалу. Міцність утеплювача знаходиться в прямій залежності від структури матеріалу. Міцніше буде той матеріал, який має жорстку складову і маленькі пори, розподілені по всьому об'єму. Якщо ж пори великі і розподілені нерівномірно, то міцність такого матеріалу відповідно знижується.

4. Паропроникність — це здатність утеплювача до дифузії водяної пари. Параметр парапроникності є одним з найбільш істотних. Щоб уникнути накопичення зайвої вологи, необхідно щоб паропроникність збільшувалася в напрямку від теплої стінки до холодної.

5. Здатність до стиснення. Ще одна з важливих якостей теплоізоляційних матеріалів, на яке варто звернути увагу. Стиснення — це зміна товщини виробу під тиском.

6. Повітропроникність. Чим нижче повітропроникність утеплювального матеріалу, тим вище його термоізоляційні характеристики.

7. Водопоглинання — здатність теплоізоляційних матеріалів вбирати вологу і утримувати її в комірках, при контакті з водою.

8. Вогнестійкість. Теплоізоляційні матеріали повинні витримувати високі температури без порушення структури, запалення і т.д.

Ми пропонуємо слідуючі типи мінеральної вати та скловати:

ТМ «Knauf» — один з провідних та найбільш динамічно зростаючих європейських виробників теплоізоляційних матеріалів на більш ніж 100 підприємствах Європи, Північної Америки, а також у Китаї та Ірані. Компанія випускає широкий асортимент продукції для обробки стін, стель і підлоги усередині приміщень. Плоди діяльності ТМ «Knauf», рівень довіри клієнтів і показники якості продукції оцінили по достоїнству. У 1998 році компанія Knauf отримала першу премію "За видатні підприємницькі досягнення в країнах Центральної та Східної Європи". Міжнародна група компаній Knauf , зі штаб-квартирою в Німеччині має більш ніж 150 заводів та налічує 24000 співробітників у 50 країнах світу, обсяги річних продажів компанії становлять 5 млрд. євро.

Продукція «Knauf» виробляється на високотехнологічному сучасному обладнанні, а застосування інноваційної технології «ECOSE Technology» дозволило позбутися домішок формальдегідних і акрилових хімічних сполук у процесі виробництва теплоізоляційних матеріалів. «Knauf» — це тільки високоякісні теплоізоляційні матеріали з натуральної сировини на основі скловолокна та базальтової вати, що відрізняються своєю екологічністю і нешкідливістю в першу чергу для здоров'я людини.

Скловата. Теплоізоляція на основі скловолокна є одним з найбільш використовуваних ізоляційних матеріалів у світі. Скловолокно — матеріал з підвищеною еластичністю, що гарантує щільне прилягання до стін і вузлів будівлі. Скловата Knauf (Кнауф) забезпечує безперешкодне проходження водяної пари через матеріал, зберігаючи оптимальний вологісний режим будівлі і утеплених конструкцій.

Базальтова вата. Утеплювач на основі базальтової вати — це волокнистий матеріал, який отримують з силікатних розплавів гірських порід, металургійних шлаків та їхніх сумішей. Базальтова або кам'яна вата володіє чудовими термоізоляційними, звукоізоляційними та вогнетривкими властивостями.

Теплоізоляційні матеріали Кнауф не мають запаху, не схильні до гниття, мають високу паропроникність, низьке водопоглинання, біологічну та хімічну стійкість до всіляких впливів.

Представлений асортимент теплоізоляційних матеріалів «Knauf» з різними характеристиками дозволяє обрати оптимальну схему утеплення, відповідно умовам експлуатації будівельних конструкцій та бюджету проекту.

Компанія ROCKWOOL була заснована в 1909 році, а в 1937 році в Данії відкрився перший завод з виробництва теплоізоляційних матеріалів на основі кам'яної вати. Продуктивні потужності компанії значно зросли за останні роки, зараз виробництво мінеральної вати Rockwool налагоджено в 14 країнах світу. Концерн Rockwool складається з 23 заводів, великої мережі дилерів та представництв, що розташовані в країнах Європи та Північної Америки.

Мінеральна вата Rockwool — натуральний екологічно чистий матеріал, основою якого служать гірські породи базальту та габро без додавання металургійних шлаків, завдяки чому досягається висока якість теплоізоляційного продукту. Гірські породи каменю плавлять при високій температурі, потім витягають їх у волокна. У більшості утеплювачів волокна укладаються рядами, що робить мінвату важкою і знижує її технічні характеристики. Відмінною особливістю мінеральної вати Rockwool є хаотичне розташування волокон в горизонтальному і вертикальному напрямках під різним кутами один до одного. Завдяки такому розташуванню, різноспрямовані волокна щільно сплітаються один з одним, забезпечуючи жорсткість та стабільність форми виробів. Крім того, базальтовий утеплювач протягом довгого часу робить високу опірність механічним впливам, не деформується з роками, матеріал не ущільнюється і товщина шару теплоізоляції не зменшується.

Мінеральна вата виробництва Rockwool здатна витримувати температуру вище 1000°С, тому її використання можливе як в промисловому, так і в приватному будівництві приміщень, складів та інших споруд, до яких висуваються підвищені протипожежні вимоги. Низький коефіцієнт теплопровідності робить мінеральну вату Rockwool універсальним матеріалом, який влітку захищає приміщення від спеки, а взимку — від холоду.

Відмінні властивості мінеральної вати ROCKWOOL:

 • Негорючість. Волокна мінеральної вати здатні витримувати температуру понад 1000°С, а сполучний компонент випаровується тільки при температурі 250°С, при цьому волокна залишаються непошкодженими, пов'язаними між собою, зберігають свою міцність і вогнезахисні характеристики.
 • Низька теплопровідність. Мінвата ROCKWOOL має високі теплоізоляційні властивості, що підтверджується низьким коефіцієнтом теплопровідності матеріалу. Цікавий той факт, що шар жорсткого базальтового утеплювача ROCKWOOL товщиною 50 мм по своїм теплоізоляційних властивостях прирівнюється з цегляною кладкою товщиною 890 мм.
 • Енергозбереження. Одна плита мінвати ROCKWOOL площею 1 кв.м і товщиною всього 50 мм при утеплення зовнішньої стіни дозволяє економити 108 MДж енергії на рік!
 • Гідрофобність. Всі вироби Rockwool володіють високими водовідштовхувальними властивостями. Волога, що потрапила на поверхню матеріалу, не проникає в його товщу, завдяки чому він залишається сухим і зберігає свої високі теплозахисні властивості.
 • Звукоізоляція. Завдяки своїй будові, базальтовим плитам властиві відмінні акустичні властивості. Їм властиво знижувати ризик виникнення вертикальних звукових хвиль між поверхнями стіни, і цим самим покращувати повітряну звукоізоляцію приміщення і знижувати звуковий рівень в сусідніх приміщеннях.
 • Стійкість до деформацій. Мінераловатна продукція Rockwool — високоефективний теплоізоляційний матеріал, який завдяки своїй особливій структурі витримує високі механічні впливи. Волокна матеріалу розміщуються горизонтально і вертикально. Як результат, загальна структура не має певного напряму, і цим самим забезпечується висока жорсткість матеріалу.
 • Довговічність. Термін служби ізолюючих конструкцій на основі утеплювача ROCKWOOL є значно довшим, ніж у інших більш традиційних матеріалів. Довговічність матеріалу досягається за рахунок того, що утеплювач з мінвати не піддається біологічному впливу, а після обробки набуває ще фунгіцидних властивостей, що пригнічують зростання цвілі.

 

Утеплювач ISOVER всесвітньо відома торгова марка високоякісних матеріалів для тепло- і звукоізоляції, ізовер належить міжнародному концерну Saint-Gobain (Франція). Концерн Saint-Gobain налічує багаторічну історію, вже в 1937 році компанія почала виробляти теплоізоляційні матеріали під маркою Isover, і за короткий термін, завоювала лідируючі позиції. Назва марки утворилась шляхом складання частин французьких слів isolation — ізоляція і verre — скло. На сьогоднішній день концерн представлений в 50 країнах світу. Кожна третя будівля в Європі і кожна п'ята в США побудовані із застосуванням ізоляційних матеріалів Isover.

Винахід технології TEL дозволив компанії завоювати ринок, на її розробку пішло більше 10 років клопіткої роботи дослідницького центру. Ще одним важливим досягненням інженерів Saint-Gobain стало винахід і впровадження у виробництво інноваційної упаковки Multipack, яка не тільки довго зберігає продукцію і захищає її на шляху до замовника (рулони стискаються до 25%, а плити — до 60% від свого початкового обсягу).

Утеплювачі ІЗОВЕР забезпечують надійний теплозахист завдяки низькому коефіцієнту теплопровідності, в межах від 0,035 до 0,044 Вт/мК. Відомо, що волога погіршує теплоізолюючі властивості скловолокна, однак скловолокно за своєю природою негігроскопічне: воно як вбирає вологу, так і швидко віддає її. Важливо тільки, щоб в будівельній конструкції був передбачений вентиляційний зазор, який сприяє виведенню вологи з конструкції. Завдяки особливій структурі волокна, ізоляція володіє гарними акустичними властивостями, що значно знижує рівень шуму в приміщенні. Застосовується для шумоізоляції перегородок, внутрішніх облицювань і підвісних стель.

Якість скловолокнистої ізоляції багато в чому визначається товщиною і довжиною волокна, а також вмістом сполучної речовини. У легких матеріалів ISOVER довжина волокна досягає 5 см, а товщина — не більше 6 мікрон, вміст єднального не перевищує 4,5%. Такі значення параметрів волокна забезпечують комфорт при роботі з матеріалом: він не колеться, практично немає склопилу, не кажучи вже про кусочки скла, які можуть поранити шкіру.

Застосування:

Ізоляційні рішення ISOVER випускаються в плитах і матах, призначені для застосування в цивільному, приватному і будівництві, на промислових підприємствах і при будівництві транспорту. Матеріали ISOVER використовуються для захисту перегородок, стін, підлог, покрівель, а також систем опалення та відводів повітря. Матеріали ISOVER застосовуються як при будівництві нових будівель, так і при реконструкції старих.

Асортимент продукції ISOVER включає вироби зі скловолокна і кам'яної вати і представлений трьома основними напрямками:

 • Будівельна ізоляція ISOVER;
 • Технічна ізоляція ISOTEC, застосовується для ізоляції трубопроводів та інженерного обладнання;
 • Акустичні стелі та стінові панелі ECOPHON.

Базальтовий утеплювач IZOVAT (ТМ «IZOVAT» Житомирський завод ізоляційних матеріалів) — спеціалізується на виготовленні теплоізоляції з базальтової мінеральної вати. Базальтовий утеплювач — є одним з небагатьох промислових продуктів, що позитивно впливає на навколишнє середовище і не завдає поганого впливу на здоров'я людини. Базальтові утеплювачі IZOVAT знаходять застосування в будь-яких будівельних та інженерних конструкціях: для утеплення будинків, фасадів, покрівель, перегородок, теплоізоляція стін і труб.

Житомирський завод ізоляційних матеріалів — лідер продажу теплоізоляційних матеріалів на вітчизняному ринку. Запорука високої якості продукції ТМ «IZOVAT» — це кваліфіковані фахівці, якісне, сучасне італійське устаткування і новітні технології. Базальтові плити IZOVAT стійкі до впливу високих температур і хімічних речовин, а завдяки своїй структурі волокон, плити мають відмінні звукоізоляційні властивості і високий коефіцієнт паропроникності. До складу сполучних речовин мінеральної вати входять гідрофобізуючі компоненти, які зменшують капілярне водопоглинання і насичення плити вологістю повітря.

Серед безлічі позитивних характеристик базальтових плит Ізоват можна виділити наступні:

 • Екологічність;
 • Міцність ізоляції;
 • Висока вогнестійкість;
 • Ідеальна теплоізоляція;
 • Відмінні акустичні властивості;
 • Паропроникність;
 • Гідрофобність;
 • Стійкість розміру.