Покрівельні плівки та менбрани

У зв’язку з тим, що велика частка втрат тепла відбувається саме через дах, його теплоізоляція стає одним з важливих чинників при зведенні будівель. Утеплювачі даху також повинні володіти гідроізоляційними властивостями або ж бути захищеними іншими матеріалами. Основою правильного утеплення покрівлі чи стін є обмеження доступу в товщу утеплення вологи у вигляді пару, а також забезпечити захист від вологи. Своєрідною обгорткою, що обмежує доступ вологи в утеплення (в деяких випадках навіть створює умови для виводу її надлишкової кількості) існує ряд ізоляційних плівок.

Покрівельні плівки служать для забезпечення герметичності, захисту і оберігання конструкції покрівлі від проникнення вологи ззовні, забезпечують вихід конденсату з утеплювача назовні, а також забезпечують оптимальний температурно-вологовий режим усередині приміщень, будівельних конструкцій та теплоізоляції. Покрівельні плівки пропонуються в Україні під зареєстрованими торговими марками: Гідробар'єр, Паробар'єри і Антиконденсат.

Гідробар’єр Паропроникна армована підпокрівельна плівка, призначена для захисту горищного простору від пилу, проникнення залишкової води, дощу та снігу. Завдяки мікроперфорації забезпечується можливість вентиляції водяної пари, що проникає у теплоізоляційний шар покрівельної конструкції. Плівка не схильна до гниття і дії шкідників. Використовується при влаштуванні всіх вентильованих скатів покрівельних конструкцій (в комплексі з металочерпицею, керамічною черепицею, єврошифером, цементно-волокнистими, асбестоцементними та іншими покрівельними матеріалами.

Монтаж гідробар'єра:

Покрівельна плівка закріплюється безпосередньо на площині покрівлі або інших будівельних елементів елементів. Для цього використовуються скоби з механічною установкою або нержавіючі цвяхи з плоскою головкою. Відстань між несучими лагами не повинно перевищувати 1,2 м. Відстань між плівкою і настилом має становити 2-4 см. За коника повинен бути забезпечений зазор не менше 5 см для отвору вентиляції. Слід укладати покрівельну плівку більш яскравою стороною вкладної стрічки на краю плівки до покриття.

Антиконденсат — Поліпропіленова плівка має з одного боку антиконденсатний шар нетканого геотекстилю, а з іншого — гідроізоляційний. Завдяки текстильній вставці плівка адсорбує залишки пари, вологи і сприяє їх вивітрюванню через вентиляційні отвори. Перевагою цього матеріалу є його виняткова міцність і стандартна висока стабільність до УФ випромінювання (до 12 міс.). Антиконденсат незамінний при влаштуванні металевої покрівлі (листова металочерепиця, оцинкований і мідні листи і т.д.). Покрівля після монтажу такої плівки може залишатися без покриття більш тривалий час, ніж з використанням інших підпокрівельних плівок. А завдяки високій міцності вона може витримувати як вагу монтажника, так і шар снігу в зимовий час.

Монтаж Антиконденсата:

Плівка монтується абсорбуючим шаром з нетканого геотекстилю всередину приміщення. Мінімальний зазор під плівкою має становити 4 см. Закріплення плівки в нижній зоні покрівлі і в області конька має відповідати умовам, необхідним для організації струму повітря, а зовні зазор повинен залишатися не менше 10 см для вентиляції. Використовувати цю плівку можна в будь-яких скатних вентильованих покрівельних конструкціях.

Паробар’єр — паронепроникна захисна армована плівка, призначена для утворення захисного шару з внутрішньої сторони теплоізоляції підпокрівельного простору скатних і плоских покрівель, а також для утворення паронепроникного шару з внутрішньої сторони теплоізоляції у випадках внутрішнього утеплення стін об'єкта. Плівка може використовуватися як для вентильованих, так і не вентильованих конструкцій у скатних або плоских дахах.

Монтаж паробар’ера:

Плівка закріплюється як горизонтально, так і вертикально на внутрішній стороні теплоізоляції. Для цього використовуються скоби або нержавіючі цвяхи з плоскою шляпкою. Обов'язково склеювати плівку 2-сторонньої липкою стрічкою, що дозволить зберегти в місцях стиків пароізоляційні властивості матеріалу. Плівка може укладатися будь-якою стороною. Використання плівки можливо як з скловолоконних матеріалів (Isover, Ursa та ін), так і з мінеральною ватою (Rockwool, Mizol).

Поділ ізоляційних плівок на гідроізоляційні і пароізоляційні досить умовний. Дуже часто пароізоляційні плівки з успіхом використовують для підпокрівельної гідроізоляції, і навпаки. Цілий ряд плівок, призначених для гідроізоляції, служать як паронепроникні бар’єри. Тому введемо для зручності декілька іншу класифікацію і розділимо плівки на наступні три види:

  • поліетиленові плівки;
  • поліпропіленові плівки;
  • неткані "дихаючі" мембрани.

Перший тип плівок застосовується в якості як паро- так і гідроізоляції, плівки другого типу — переважно для гідроізоляції, а плівки третього типа — виключно як гідроізоляційні матеріали.

Вибір під покрівельних плівок залежить від багатьох чинників, у тому числі від типу покрівельного матеріалу, а також кута нахилу покрівельної системи.

Поліетиленові підпокрівельні плівки.

Поліетиленові плівки, які використовуються для підпокрівельної гідро- і пароізоляції завжди армуються спеціальною армуючою сіткою або тканиною, що додає міцність матеріалу.

Армовані поліетиленові плівки діляться на:

  • перфоровані;
  • неперфоровані.

Часто після назви плівки стоїть цифра, що позначає в грамах вагу одного квадратного метра плівки. Вважається, що перфоровані плівки призначені для гідроізоляції, а неперфоровані - для пароізоляції. Це пов’язано з тим, що перфоровані плівки за рахунок дуже дрібних отворів мають вищу міру паропроникності (Sd =1...2 м), в порівнянні з неперфорованими матеріалами (Sd =40...80 м). Хоча при цьому, паропроникність перфорованих плівок набагато менше необхідного.

Тому перевага перфорованих плівок перед неперфорованими матеріалами при їх використанні як підпокрівельної гідроізоляції не дуже значна. І в тому і в іншому випадку необхідний вентиляційний зазор над поверхнею утеплювача. До того ж перфоровані плівки, як матеріал однобічного вживання, створюють певні незручності в роботі, зокрема, пов’язані з утворенням великої кількості відходів. Тому будівельники досить часто відмовляються від перфорованих плівок, застосовуючи як гідроізоляційний шар неперфоровані.

Слід згадати, що окрім звичайних армованих поліетиленових плівок як пароізоляція застосовуються спеціальні армовані поліетиленові матеріали, що з внутрішньої сторони ламінують алюмінієвою фольгою (плівки з тепловідбивним шаром). Пароізоляційні властивості таких плівок дуже високі для приміщень з нормальним режимом температурної вологості (Sd =200 м). Проте подібні плівки незамінні для пароізоляції в покриттях жарких або дуже вологих приміщень, таких як ванни, кухні, сауни, басейни і так далі.

Що стосується західних країн, то там вже досить давно обмежилися вживанням поліетиленових плівок, як паронепрониких бар’єрів. Для цілей гідроізоляції їх використовують, в основному, лише в холодних горищних дахах. Для гідроізоляції теплих дахів набагато частіше застосовують досконаліші плівки з поліпропілену і неткані "дихаючі" мембрани.

Поліпропіленові плівки.

Перевагами армованих поліпропіленових плівок є істотно вища (в порівнянні з плівками з поліетилену ) міцність — близько 10 кПа, а також висока стійкість до ультрафіолетового випромінювання. Завдяки цьому поліпропіленові плівки при необхідності здатні протягом 4 місяців захищати конструкції будівель від дощу і снігу в період монтажу покрівельного покриття.

Поліпропіленові плівки відомі на ринку досить давно, завдяки тому, що з початку 90-х років її завозили з Фінляндії разом з останніми комплектуючими як додатковий матеріал до покрівлі з металочерепиці.

Експлуатація теплих дахів показала, що на зверненій до утеплювача поверхні гідроізоляційних плівок (як поліетиленових, так і поліпропіленових) часто утворюється конденсат, що порушує температурно-вологий режим покрівлі. Щоб уникнути це на одну із сторін армованих поліпропіленових плівок стали наносити спеціальний антиконденсатний шар з віскозного волокна з целюлозою.

Антиконденсатний шар здатний вбирати і утримувати вологу, причому його всмоктуюча здатність настільки велика, що в критичних умовах він здатний увібрати в себе всю вологу, що утворюється, не допускаючи при цьому утворення крапель. Після того, як умови конденсації зникають, антиконденсатний шар швидко висихає в повітряному потоці.

Вочевидь, що антиконденсатні плівки мають однобічне використання: глянсовою поверхнею вгору, а шорстким антиконденсатним шаром вниз. Між теплоізоляцією і плівкою обов’язковий вентиляційний прошарок. Завдяки тому, що даний матеріал має високу паронепроникність (Sd =50...100 м), його часто використовують не лише як гідроізоляцію, але і пароізоляцію.

В даний час в розвинених країнах поліпропіленові плівки як з антиконденсатним шаром, так і без нього поширені найширше. Причиною цьому є їх помірна ціна і, як вже говорилося, хороші міцністьні характеристики.

Дифузійні ("дихаючі") мембрани.

Мембранами прийнято називати „дихаючі" плівки, тобто плівки, що забезпечують захист від проникнення атмосферної вологи, залишаючись в той час практично прозорими для виходу зсередини водяної пари. Висока паропроникність (Sd < 0,05 м ) досягається завдяки особливій мікроструктурі мембран, що є нетканими матеріалами з синтетичних волокон.

Мембрани зобов’язані своєю появою різкому посиленню норм з енергозбереження будівельних конструкцій в західних країнах. Сьогодні у зв’язку з прийняттям аналогічних норм з енергозбереження в нашій країні (СНіП II-3-79* "Будівельна теплотехніка") "дихаючі" мембрани стали широко застосовуватися і у нас. Безперечною перевагою "дихаючих" мембран є те, що лише вони дозволяють найраціональніше використовувати для теплоізоляції весь простір між кроквами. "Дихаючі" мембрани на відміну від всіх інших видів плівок укладають безпосередньо на теплоізоляційний матеріал, тому їх використання дозволяє відмовитися від вентиляційного зазору, який зменшує до 50% простору, призначеного для утеплення даху.

Наприклад, якщо висота крокв в поперечному перетині складає 150 мм, то при використанні "не дихаючих" плівок товщина утеплювача, який можна укласти між крокв, складає близько 80 мм . По сучасних вимогах це майже в два рази менші норми (150 мм - 80 мм = 70 мм — це мінімальний вентиляційний зазор (включаючи мінімум 20 мм на ”провіс” плівки), який необхідно залишити на провітрювання утеплювача). Використання "дихаючої" мембрани створює додатковий простір для теплоізоляції, дозволяючи укласти утеплювач товщиною, рівній висоті крокв (у нашому прикладі це 150 мм), що, як правило, відповідає сучасним нормам з енергозбереження.

"Дихаючі" мембрани особливо широко застосовуються в мансардному будівництві. Їх використання є оптимальним при переобладнанні холодного горища в мансардне приміщення, без заміни існуючої кроквяної конструкції.