Бітумна черепиця

М'яка покрівля або бітумна, гнучка черепиця — це покрівельний матеріал полімерно-бітумного складу з армуючою основою з скловолокна. Особливість даного покриття полягає в тому, що цей вид черепиці вкритий шарами полімеризованого бітуму з обох сторін. Часто м'яку, бітумну черепицю називають покрівельна плитка, гонт або шинглс. Гнучка черепиця, відносно новий для України матеріал, хоча на світовому ринку цей вид покриття з’явився більше ста років тому. Вперше вона почала використовуватись в Америці, а згодом одержала широке поширення в країнах Європи. Завдяки своїй пластичності дозволяє в точності повторювати будь-які вигини покрівлі і легко облягати деталі найрізноманітнішої конфігурації на дахах складної архітектури. На сьогодні, немає найбільш піддатливого матеріалу для виконання покрівель складних конфігурацій, що містять криволінійні поверхні і складні деталі (конуси, башти, сферичні віконця, неплоскі скати).

Сучасна бітумна черепиця виготовляється за новітніми технологіями на високоякісному обладнанні, може мати різну форму (шестикутника, хвилеподібну та ін.) та випускається в широкій колірній гамі. Як матеріал, гнучка черепиця надає широкі можливості для реалізації усіляких покрівельних задумок, і є одним з найбільш затребуваних покриттів.

Також важливо зазначити властивість бітумної черепиці зберігати свої параметри в температурному діапазоні від -70ºС до +150ºС, тому не існує ніяких кліматичних обмежень для застосування цього матеріалу. Термін гарантії на бітумну черепицю від виробника сягає 30 років, а термін служби, декларований провідними виробниками на основі проведених випробувань, може досягати півстоліття (залежно від умов експлуатації).

Бітумна черепиця складається з декількох шарів і буває двох типів: самоклейка бітумна черепиця та традиційна бітумна черепиця.

Самоклейка бітумна черепиця:

 1. Базальтовий гранулят або мінеральна посипка.
 2. Поліпшений бітум з використанням модифікаторів.
 3. Основа із скловолокна.
 4. Поліпшений бітум з використанням модифікаторів.
 5. Самоклеюча, морозостійка бітумно-полімерна маса.
 6. Силіконізована легкознімна плівка прозорого кольору.

Традиційна бітумна черепиця:

 1. Базальтовий гранулят або мінеральне посипка.
 2. Поліпшений бітум з використанням модифікаторів.
 3. Основа — склополотно.
 4. Поліпшений бітум з використанням модифікаторів.
 5. Полімерна смужка (для захисту бітумної черепиці від склеювання при перевезенні).
 6. Кремнієвий пісок.
 7. Клейка пунктирна лінія з бітумно-полімерної маси.

Основний шар гнучкої черепиці — склотканина або склополотно служить основою бітумної черепиці, та гарантує міцність на розтяг, запобігає виникненню бульбашок і хвиль на поверхні матеріалу. Завдяки своєму хімічному складу скловолокно не гниє та має підвищену вогнетривкість.

Гнучка черепиця складається з двох гідроізоляційних шарів, виконаних з бітумної маси, бітумний компаунд, який забезпечує одну з найголовніших властивостей будь-якого покрівельного матеріалу — водонепроникність. Як відомо, звичайний бітум недовговічний, погано переносить вплив ультрафіолету та високих температур, швидко втрачає еластичність, стає крихким і розсипається, тому у виробництві гнучкої черепиці використовується абсолютно відмінний від традиційного бітуму — модифікований бітумний компаунд. Він значно еластичніший і витриваліший до дії зовнішніх факторів, а також характеризується більш тривалим строком служби. Такий результат досягається двома технологічними хитрощами. Перша з них — спеціальне попереднє окислення природного бітуму, завдяки чому забезпечується хімічна стабільність матеріалу. Штучно окислений склад перестає надалі реагувати на кисень і зберігає свій первинний склад та консистенцію протягом усього терміну експлуатації. Другий крок — введення в бітумну основу модифікованих домішок, що додають компаунду багато виключно чудових властивостей.

Верхній шар бітумної плитки покривається, як правило, базальтовою або з натурального сланцю посипкою — кольорова мінеральна посипка, що надає декоративного вигляду покрівлі. Призначення зовнішнього шару черепиці полягає у захисті покрівельного матеріалу від таких руйнівних погодних впливів, як: вітер, дощ, сніг, град та уф-випромінювання. Захисне покриття гнучкої черепиці уповільнює процеси старіння бітуму і підвищує термін експлуатації покрівельної плитки на кілька десятків років. Також, це покриття захищає покрівлю від загоряння, запобігає лавиноподібне опадання снігу і визначає її колір. Сучасні технології дозволяють випускати бітумну черепицю не тільки різних відтінків, але і з різною фактурою поверхні. Поверхня гнучкої черепиці може імітувати обпалену глину, деревину, сланець, мідь.

Нижній шар м’якої черепиці представляє спеціальну плівку або піщану посипку, що запобігає склеюванню бітумної черепиці під час складування та транспортування.

Бітумна черепиця — це досконалий матеріал для скатної покрівлі, що поєднує в собі еластичність бітуму і твердість каменю. Черепиця досить проста в монтажі: вона укладається на ОСБ плиту, на яку спочатку розстеляють підкладковий килим, потім укладаються нахлестом гонти, прибиваючи до ОСБ плити. При монтажі м'якої черепиці усі шви перекриваються, а капелюшки цвяхів ховаються. У теплу погоду при безхмарному небі, сонце нагріває дах до температури самовулканізації, в результаті чого створюється герметичне суцільне покриття. По такому даху можна ходити не боячись зіпсувати гарний малюнок черепиці, деформувати або поламати покрівельне покриття, так як плита утворює міцний суцільний настил, а сама черепиця не ковзає завдяки кам’яному посипанню, що робить дуже зручним обслуговування покрівлі в процесі експлуатації.

 

Говорячи про переваги бітумної черепиці, неодмінно варто підкреслити її доступну вартість, малу вагу та простоту монтажу. Гнучка черепиця має цілий ряд позитивних характеристик, що вигідно відрізняють її від інших покрівельних матеріалів, а саме:

 • матеріал стійкий до корозії, не піддається процесам гниття та ржавіння;
 • чинить опір біологічному впливу, а саме: появі цвілі, грибків, лишайників, комах;
 • черепиця стійка до хімічного впливу;
 • у процесі монтажу передбачає мінімальну кількість відходів;
 • гнучка черепиця забезпечує хорошу звуко і теплоізоляцію даху;
 • не шумить під час граду або дощу;
 • водонепроникність, — м'яка черепиця не вбирає вологу;
 • не потребує додаткового фарбування, так як стійка до впливу ультрафіолетового випромінювання;
 • матеріал черепиці — діелектрик, дана характеристика знижує ймовірність попадання блискавки в будинок і позбавляє власників від необхідності влаштування громовідводу;
 • не вимагає установки снігозатримувачів;
 • бітумна черепиця стійка до перепаду температур;
 • не створює ефекту «парусності», дах з м'якої черепиці не руйнується під дією сильних поривів вітру;
 • мала вага покрівлі дозволяє не посилювати кроквяну (стропильну) систему або фундамент будівлі;
 • дозволяє здійснювати монтажні роботи на дахах з деформаціями поверхні та неправильної геометричної форми;
 • зручність у транспортуванні — матеріал компактний, не потребує спеціальної техніки при перевезенні, оскільки відрізняється невеликими розмірами і малою вагою.